You are currently viewing Przegląd włóczek – cz.2 – WEŁNA ALPAK

Przegląd włóczek – cz.2 – WEŁNA ALPAK

Słońce grzeje coraz leniwiej, a temperatury za oknem nie rozpieszczają. To znak, że lato nieuchronnie dobiega końca. Z pewnością to właśnie idealny moment, by zacząć kompletować jesienną garderobę. To niewątpliwie również czas, by z realizacją cieplejszych, wełnianych projektów zdążyć przed zimą. Do tego na pewno przyda nam się wełna – a na jaką wełnę postawić? Jaka włóczka nada się do stworzenia swetra, a którą wybrać na mniejsze projekty?

W poprzednim artykule pisałam o wełnie merino, a dziś postaram się przybliżyć Wam kolejną niezwykle cenną wełnę – wełnę alpak.

Alpaki

Przegląd włóczek - wełna alpak

Alpaki są to zwierzęta wielbłądowate, pochodzące z terenów Ameryki Południowej. Od tysięcy lat zamieszkują wysokie Andy w Ameryce Południowej, a największy ich rozwój wiąże się z cywilizacją Inków. Z alpak Inkowie otrzymywali ekskluzywne i miękkie włókno do wyrobu tkanin oraz ubrań, a jego zalety powodowały, że było ono najważniejszym elementem w ich imperium. Ilość posiadanych wyrobów z alpak świadczyła o pozycji społecznej oraz zamożności Inków.

Alpaki posiadają wyjątkową wełnę, która jest bardzo ciepła, lekka oraz niezwykle miękka. Wełna alpak jest również zaskakująco mocna i wytrzymała. Jej struktura nadaje produktom, które są z niej wykonane, niesamowitą termalność oraz trwałość. Wełna jest miękka w dotyku jak jedwab oraz lśniąca. To właśnie ze względu na to jest tak bardzo pożądana w produkcji wysokiej jakości produktów włóczkowych oraz tekstylnych w Europie , Azji oraz USA. Wełna alpak jest bezsprzecznie uznawana za jedną z najlepszych naturalnych wełen na świecie.

Wełna z alpak

Przegląd włóczek - wełna alpak

Zalety

Wełna alpak jest naprawdę jedyna w swoim rodzaju. A dlaczego?

– słynie z ciepła, lekkości, jedwabistości,

– posiada właściwości termoregulacyjne, co oznacza, że bardzo dobrze chroni przed chłodem oraz dostosowuje się do temperatury ciała,

– jest higroskopijna – przepuści wilgoć dopiero, gdy wchłonie wodę powyżej 30% swojej wagi, zwiększając tym samym jej właściwości termoizolacyjne,

– jest niezwykle trwała –  trzykrotnie mocniejsza od wełny owczej, pięciokrotnie cieplejsza, a pod względem miękkości i wytrzymałości prawie porównywalna z kaszmirem (ok. 18-22 mikronów),

– odzież z alpaki jest odporna na zużycie, z uwagi na dużą wytrzymałość włókna oraz nie wytwarza ładunków elektrostatycznych,

Robi wrażenie, prawda? A to jeszcze nie wszystko! Wełna alpak:

– jest niegryząca,

– nie wchłania zapachów,

– nie brudzi się, jej naturalne olejki wręcz odpychają brud i kurz,

– ma właściwości bakteriostatyczne,

– a do tego… nie uczula!

Wełna alpak konkuruje na rynku z kaszmirem, moherem i angorą. Ze względu na szczególne walory, wełna alpak uznawana jest na świecie za towar luksusowy. W ofercie DROPS Design znajdziemy 100% wełnę alpak, a także jej mieszanki z innymi włóknami.

100% alpaka

DROPS Alpaca

Przegląd włóczek - wełna alpak

Waga/długość motka: 50 g = ok. 167 metrów

Zalecany rozmiar drutów: 3 mm

Próbka: 10 x 10 cm = 24 o. x 32 rz.

DROPS Alpaca jest wspaniałą przędzą składającą się ze 100% superfine alpaca. Alpaka jest włóknem nieprzetworzonym, co oznacza, że została tylko uprana oraz, że przed farbowaniem nie została poddana obróbce chemicznej. Stawiając nacisk na najwyższą jakość wełny, uzyskiwana jest zarówno idealna forma, jak i doskonała jakość jej struktury.

Składa się z 3 mocniej splecionych nitek, tak, aby zapewnić jej wyjątkową trwałość. Występuje w wielu kolorach, od najjaśniejszych do najciemniejszych.

Odzież wykonana z tej włóczki jest lekka i wygodna, bardzo miękka, więc może być noszona bezpośrednio na skórę. Ubrania posiadają charakterystyczny, zachwycający połysk.

Pięknie wyglądają wyroby wykonane z samej Alpaki, ale równie świetnie zaprezentuje się w połączeniu z innymi włóczkami np. z DROPS Kid Silk.

DROPS Puna

DROPS Puna - wełna alpak

Waga/długość motka: 50 g = ok. 110 metrów

Zalecany rozmiar drutów: 4 mm

Próbka: 10 x 10 cm = 21 o. x 28 rz.

Włóczka DROPS Puna jest miękka, lekka i cudownie ciepła. 100% superfine alpaca, która jest odpowiednia na każdego typu odzież – może być noszona nawet bezpośrednio na ciało. Składa się z 4 nitek bardzo cienkiej alpaki, jej włókna są tylko myte i nie są narażone na kontakt z obróbką chemiczną przed barwieniem. Podkreśla to naturalne właściwości przędzy, a to zapewnia lepszy kształt i jakość tekstury.

Dostępna w naturalnych kolorach, jak również w tych pięknie farbowanych. Ta luksusowa i wszechstronna włóczka należy do grupy włóczek B, dlatego może być wykorzystywana zamiennie dla wzorów wykonywanych z włóczek DROPS Karisma i DROPS Merino Extra Fine. Czy wybierzecie druty, czy szydełko, ubranie będzie wygodne, lekkie, miłe dla oka i cudowne miękkie w dotyku. Pięknie współgra w połączeniu z moherową włóczką DROPS Kid Silk

Mieszanki alpaki

DROPS Alpaca Bouclé

DROPS Alpaca Boucle - wełna alpak

Skład: 80% Alpaka, 15% Wełna, 5% Poliamid

Waga/długość motka: 50 g = ok. 140 metrów

Zalecany rozmiar drutów: 5 mm

Próbka: 10 x 10 cm = 17 o. x 22 rz.

DROPS Alpaca Bouclé jest fantastyczną miękką wełną z superfine alpaca.

‘Bouclé’ po francusku oznacza małe pętelki i odwołuje się do licznych supełków na czystej alpace, co nadaje tej włóczce charakterystyczny wygląd i podkreśla jej miękkość. Włóczka jest przędziona z 2 włókien. Włókno nośne, mieszanka wełny i nylonu sprawia, że włóczka jest bardzo wytrzymała. Ubrania z włóczki DROPS Alpaca Bouclé są lekkie i puszyste.

DROPS Baby Alpaca Silk

DROPS Baby Alpaca Silk - wełna alpak

Skład: 70% Alpaka, 30% Jedwab

Waga/długość motka: 50 g = ok. 167 metrów

Zalecany rozmiar drutów: 3,5 mm

Próbka: 10 x 10 cm = 23 o. x 30 rz.

DROPS Baby Alpaca Silk jest przędziona z 3 nitek, które łączą w sobie najlepsze cechy dwóch włókien: połączenie 70% alpaki (miękkość) i 30% jedwabiu morwowego (trwałość i połysk). Włókna są nieprzetworzone, co oznacza, że wełna została tylko uprana oraz, że przed farbowaniem nie została poddana obróbce chemicznej.

DROPS Baby Alpaca Silk jest doskonała na delikatne dla skóry ubrania dla dzieci.

DROPS Brushed Alpaca Silk

Skład: 77% Alpaka, 23% Jedwab

Waga/długość motka: 25 g = ok. 140 metrów

Zalecany rozmiar drutów: 5 mm

Próbka: 10 x 10 cm = 17 o. x 22 rz.

To wyjątkowa mieszanka miękkiej, czesankowej superfine alpaca i delikatnie lśniącego jedwabiu.

Poza tym, że jest bardzo miękka, DROPS Brushed Alpaca Silk jest dostępna w wyszukanej gamie kolorystycznej. Jest lekka jak piórko, a przy tym zadziwiająco ciepła.

DROPS Brushed Alpaca Silk może być efektownym dodatkiem do innych włóczek np. DROPS Big Merino. Wykonane z niej robótki są wyjątkowo miękkie.

DROPS Melody

Skład: 71% Alpaka, 25% Wełna, 4% Poliamid

Waga/długość motka: 50 g = ok. 140 metrów

Zalecany rozmiar drutów: 8 mm

Próbka: 10 x 10 cm = 12 o. x 14 rz.

DROPS Melody jest miękką i luksusową włóczką, w której składzie znajduje się superfine alpaca i wełna merynosa. Ta ciepła włóczka, z wyglądu przypominająca moher, jest dostępna w wyszukanej gamie kolorystycznej. Delikatna i leciutka, będzie doskonałym wyborem na szerokie ubrania typu „oversized” oraz dodatki. Szybko się nią pracuje na drutach większego rozmiaru, a powstała robótka jest bardzo lekka. Można również stosować tą włóczkę w połączeniu z innymi gatunkami, dzięki czemu robótka będzie grubsza i jeszcze bardziej miękka.

DROPS Sky

DROPS Sky - wełna alpak

Skład: 74% Alpaka, 18% Poliamid, 8% Wełna

Waga/długość motka: 50 g = ok. 190 metrów

Zalecany rozmiar drutów: 4 mm

Próbka: 10 x 10 cm = 21 o. x 28 rz.

Doskonała na duże projekty takie jak koce, poncza, swetry oraz na miękkie dodatki jak np. chusty, czapki i szaliki. Włóczka DROPS Sky jest idealna również na wzory strukturalne i warkocze.

DROPS Air

DROPS Air - wełna alpak

Skład: 65% Alpaka, 28% Poliamid, 7% Wełna

Waga/długość motka: 50 g = ok. 150 metrów

Zalecany rozmiar drutów: 5 mm

Próbka: 10 x 10 cm = 17 o. x 22 rz.

Włóczka typu „blow yarn”, mieszanka mięciutkiej baby alpaca oraz ciepłej wełny merynosów. Jej produkcja jest wyjątkowa, oparta na nowatorskiej technologii: zamiast przędzenia, włókna baby alpaca i wełny merynosów są dmuchane (pompowane). Ubrania z tej włóczki są o ok. 30-35% lżejsze od tych wykonywanych z wełny o takiej samej grubości, przędzionej w konwencjonalny sposób.

To włóczka bardzo przewiewna, przyjemna w kontakcie ze skórą. DROPS Air jest doskonała na dodatki, szale, swetry we wzory strukturalne i warkocze. Ubrania z tej włóczki nie drapią, co dla wielu osób ma kluczowe znaczenie 😉

DROPS Wish

DROPS Wish - wełna alpak

Skład: 50% Alpaka, 33% Bawełna, 17% Wełna

Waga/długość motka: 50 g = ok. 70 metrów

Zalecany rozmiar drutów: 9 mm

Próbka: 10 x 10 cm = 10 o. x 14 rz.

Piękna i gruba włóczka typu „blow yarn”. Mieszanka baby alpaca, wełny merynosów i pima cotton – DROPS Wish jest miękka, mięsista i wcale nie gryzie.

Puszysta, lekka i przewiewna, tak jak DROPS Air, a do tego gruba jak DROPS Snow, DROPS Wish będzie doskonałym wyborem na modne kamizelki, wygodne swetry i grube dodatki takie jak czapki, kominy czy szaliki.

DROPS Nord

DROPS Nord - wełna alpak

Skład: 45% Alpaka, 30% Poliamid, 25% Wełna

Waga/długość motka: 50 g = ok. 170 metrów

Zalecany rozmiar drutów: 3 mm

Próbka: 10 x 10 cm = 24 o. x 32 rz.

DROPS Nord składa się w 45% z bardzo cienkiej alpaki (dla miękkości), w 25% z peruwiańskiej wełny (dla ciepła i zachowania kształtu) i w 30% z poliamidu (odpowiada za trwałość i wytrzymałość).

Łatwa do pracy zarówno za pomocą drutów, jak i szydełka. Powstała robótka ma wyraźnie wyodrębnione oczka. Jest doskonała na ciepłe, codzienne ubrania.

DROPS Nepal

DROPS Nepal - wełna alpak

Skład: 65% Wełna, 35% Alpaka

Waga/długość motka: 50 g = ok. 75 metrów

Zalecany rozmiar drutów: 5 mm

Próbka: 10 x 10 cm = 17 o. x 22 rz.

DROPS Nepal jest piękną, grubą i luksusową przędzą składającą się w 65% z Peruvian Highland wool i w 35% z superfine alpaca. Mieszanka podkreśla miękkość alpaki, a wełna zapobiega odkształcaniu się dzianiny. Włókna są tylko prane i nie poddawane żadnej obróbce chemicznej przed barwieniem. Podkreśla to naturalne właściwości, zapewniając również lepszy kształt i właściwości tekstur.

Przędza składa się z 3 nitek nadając dzianinie rustykalny wygląd. DROPS Nepal jest łatwy do dziania oraz szydełkowania, a także idealny do filcowania.

DROPS Lima

DROPS Lima

Skład: 65% Wełna, 35% Alpaka

Waga/długość motka: 50 g = ok. 100 metrów

Zalecany rozmiar drutów: 4 mm

Próbka: 10 x 10 cm = 21 o. x 28 rz.

DROPS Lima świetnie nadaje się do wykonywania zewnętrznej odzieży, takiej jak klasyczne norweskie swetry i odzież sportowa, które są przerabiane dość ściśle, aby zagwarantować stabilność kształtu. Wytrzymałość i trwałość tej wełny jest związana z pięknymi i komfortowymi właściwości alpaki. Można powiedzieć, że jest to sportowa przędza z odrobiną luksusu 😉

DROPS Flora

DROPS Flora

Skład: 65% Wełna, 35% Alpaka

Waga/długość motka: 50 g = ok. 210 metrów

Zalecany rozmiar drutów: 3 mm

Próbka: 10 x 10 cm = 24 o. x 32 rz.

DROPS Flora jest ciepła, wygodna i trwała. To idealna włóczka na kolorowe wzory, takie jak wzory norweskie, koce i wiele innych.

DROPS Andes

DROPS Andes

Skład: 65% Wełna, 35% Alpaka

Waga/długość motka: 100 g = ok. 90 metrów

Zalecany rozmiar drutów: 9 mm

Próbka: 10 x 10 cm = 10 o. x 14 rz.

DROPS Andes składa się z 2 nitek, przędzonych w tradycyjnej proporcji 65% Peruvian Highland wool i 35% superfine alpaca. W tej mieszance, alpaka nadaje jedwabistą strukturę, a wełna zapewnia wytrzymałość.

Doskonale nadaje się do grubszych drutów i szydełek, jest dobra także do filcowania. To idealna włóczka na zimowe ubrania, dodatki i artykuły do domu.

DROPS Soft Tweed

DROPS Soft Tweed

Skład: 50% Wełna, 25% Alpaka, 25% Wiskoza

Waga/długość motka: 50 g = ok. 130 metrów

Zalecany rozmiar drutów: 4 mm

Próbka: 10 x 10 cm = 21 o. x 28 rz.

DROPS Soft Tweed jest bardzo miękką, tweedową włóczką, połączeniem wełny merynosów, alpaca superfine i wiskozy. Włóczka powstaje przez połączenie włókien razem z dodatkiem małych filcowych “tweedowych pętelek”, które tworzą cętki kolorystyczne i definiują wygląd tej włóczki.

Włóczka jest łatwa do pracy, powstają z niej piękne i równe oczka. Doskonały wybór na wzory strukturalne, kamizelki, swetry rozpinane i przez głowę.

Pielęgnacja wyrobów z wełny alpak

Aby własnoręcznie zrobione swetry służyły nam przez wiele lat, musimy przestrzegać kilku podstawowych zasad, dotyczących pielęgnacji wyrobów z alpaki. Pamiętajmy więc, aby:

 • Prać dzianiny w dużej ilości wody, jeśli to możliwe oddzielnie. Nie namaczać!
 • Prać ciemne kolory oddzielnie. Ciemne kolory zawierają zazwyczaj dużo barwników, dlatego należy się upewnić czy ubranie zostało dobrze wypłukane, tak, aby nie zafarbować innych kolorów w ubraniu.
 • Używać detergentów specjalnie przeznaczonych do prania wełny i włókien delikatnych lub o neutralnym PH, bez barwników.
 • Przed rozpoczęciem prania całkowicie rozpuścić detergent.
 • Prać delikatnie, nie trzeć i nie szorować!
 • Dokładnie wypłukać.
 • Suszyć ubranie rozłożone równo na płasko. Podczas suszenia nie wystawiać na bezpośrednią ekspozycję promieni słonecznych.
 • Pozostawiona do suszenia odzież musi być dobrze odciśnięta. Nie suszyć odzieży rozłożonej na powierzchniach absorbujących wilgoć, np. ręcznikach frotté.

***

Liczę na to, że kolejna odsłona przeglądu włóczek pozwoli Wam na podjęcie najlepszej decyzji w kwestii wyboru wełny. Wełna alpak to jedna z najbardziej wdzięcznych do pracy włóczek, z której każda dziewiarka z pewnością będzie zadowolona 😊 Życzę samych pięknych udziergów!

YouTube

Instagram

Facebook

Ten post ma jeden komentarz

 1. Judyta

  Mam płaszczyk z wełny alpaki, mega ciepły. Naprawdę mocno polecam wyroby z tej wełny.

Dodaj komentarz