You are currently viewing Jak zszyć robótkę? Sprawdzone sposoby łączenia dzianiny

Jak zszyć robótkę? Sprawdzone sposoby łączenia dzianiny

Jeśli tak jak ja nie jesteś fanką zszywania poszczególnych części robótki, i na ogół decydujesz się na projekt robiony na drutach z żyłką metodą „na okrągło”, to na pewno wiesz, że czasem inaczej po prostu… nie da rady i tego nieszczęsnego zszywania nie unikniemy. Oczywiście nie odkryję Ameryki, jeśli powiem, że sposobów łączenia ze sobą fragmentów dzianiny jest pewnie tyle, ile dziewiarek. Ale przecież nie o to chodzi, by poznać je wszystkie – wystarczą dwa, za to sprawdzone. Jeśli przyjrzysz się dobrze poszczególnym częściom robótki, zwrócisz uwagę na to, że niektóre części będziemy łączyć szwem poziomym, na przykład zszywając ramiączka topu czy ramiona w swetrze, a niektóre pionowym, zszywając boki swetra czy rękawy wzdłuż bocznych krawędzi. W obu przypadkach możemy to zrobić za pomocą igły dziewiarskiej albo szydełka.

ŁĄCZENIE POSZCZEGÓLNYCH CZĘŚCI ROBÓTKI W POZIOMIE

W tej metodzie pracujemy na otwartych oczkach – zamykamy je, jednocześnie łącząc ze sobą obie części robótki.

1. Przy pomocy igły dziewiarskiej – szew dziewiarski

ZOBACZ FILM

Łączenie dzianiny za pomocą igły dziewiarskiej

Sposób wykonania:

 1. Ułóż równolegle obie dzianiny, które będziesz ze sobą łączyć, tak, by spodnie strony dzianin były skierowane do siebie, a nić robocza, którą będziesz teraz przeciągać przez oczka, była z prawej strony robótki, na drucie który trzymasz dalej od siebie.
 2. Nić roboczą pozostaw takiej długości, by wystarczyła na połączenie wszystkich oczek (ja pozostawiam 3x długość łączonego fragmentu dzianiny). Jeśli robisz to pierwszy raz, zawsze bezpieczniej jest przygotować dłuższą nitkę, by w trakcie pracy nie trzeba było jej sztukować.
 3. Nawlecz nić na igłę dziewiarską i postępuj teraz według schematu:

Pierwszy drut (ten bliżej Ciebie):

KROK 1. Przeciągnij nić przez pierwsze oczko, znajdujące się na lewym drucie od przodu do tyłu i zdejmij to oczko z drutu.

KROK 2. Teraz przeciągnij nić przez drugie oczko, które masz na lewym drucie od tyłu do przodu.

Przełóż teraz nić do tyłu, prowadząc  ją z prawej strony robótki (uważaj, aby nitka nie leżała na drutach, a przechodziła pod nimi z prawej strony) i przeciągaj nitkę przez oczka, które znajdują się na drugim drucie.

Drugi drut (ten dalej od Ciebie):

KROK 3. Przeciągnij nić przez pierwsze oczko, znajdujące się na lewym drucie od tyłu do przodu i zdejmij to oczko z drutu.

KROK 4. Teraz przeciągnij nić przez drugie oczko, które masz na lewym drucie. ale od przodu do tyłu.

Powtarzaj te cztery kroki, pracując raz na jednym, a raz na drugim drucie, tak długo, aż połączysz ze sobą wszystkie oczka.

2. Przy pomocy szydełka

ZOBACZ FILM

Sposób wykonania:

Ustaw obie części robótki, znajdujące się na dwóch drutach równolegle względem siebie. Nić robocza znajduje się z prawej strony. Zamknij teraz oczka obu części, jednocześnie je łącząc.

Postępuj według wzoru:

Krok 1. Przełóż szydełko przez pierwsze oczko na drucie, który jest bliżej ciebie, a następnie przez pierwsze oczko na drugim drucie (dalej od Ciebie).

Krok 2. Zahacz nić roboczą i przeciągnij ją przez obydwa oczka. Na szydełku masz teraz jedno oczko.

Krok 3. Przełóż szydełko ponownie przez pierwsze oczko na drucie, który jest bliżej Ciebie, a następnie przez pierwsze oczko z drugiego drutu.

Krok 4. Zahacz nić roboczą i przeciągnij ją przez obydwa oczka, a następnie przez oczko, które masz na szydełku. Na szydełku pozostanie znowu tylko jedno oczko.

Powtórz teraz kroki 3 i 4 tyle razy, aż połączysz wszystkie oczka i na Twoim szydełku pozostanie tylko jedno oczko. Zahacz nić roboczą i przeciągnij ja jeszcze raz przez to ostatnie oczko, zaciągnij je mocno i utnij końcówkę.

ŁĄCZENIE POSZCZEGÓLNYCH CZĘŚCI ROBÓTKI W PIONIE – wzdłuż oczek brzegowych

Jeśli chcesz, żeby Twój sweter ładnie się prezentował z każdej strony, nie możesz zapomnieć o staranności wykonania na każdym etapie pracy. Czar pryśnie, gdy nawet najpiękniejszy sweter zszyjesz byle jak, a żadne zszycie nie uda się ładnie, jeśli brzeg robótki będzie nierówny i niestaranny. Aby uniknąć problemów, warto pamiętać o tym, by w każdym rzędzie pierwsze i ostatnie oczko przerabiać w taki sam sposób, na przykład:

 • Pierwsze oczko zawsze przekładać na prawy drut bez przerabiania, wprowadzając w nie drut w taki sposób, jak do przerobienia na prawo,
 • Ostatnie oczko zawsze przerabiać na lewo.

Dzięki temu powstały brzeg będzie równy, a oczka brzegowe ułożą się w charakterystyczny łańcuszek.

1. Przy pomocy igły dziewiarskiej – szew materacowy (tkany)

ZOBACZ FILM

Łączenie dzianiny igłą dziewiarską - szew materacowy

W tej metodzie zszywamy ze sobą elementy od dołu robótki do góry na prawej stronie, a nie, jak to zwykle bywa, na lewej.

Jak się więc za to zabrać? 🤔

Jeśli przyjrzysz się robótce nieco dokładniej pod światło, rozciągając dzianinę, to zobaczysz, że nitki pomiędzy oczkami układają się poprzecznie tworząc coś w rodzaju “drabinki”. W tej metodzie właśnie te drabinki, znajdujące się pomiędzy oczkiem brzegowym, a pierwszym oczkiem ściegu, będą nas szczególnie interesowały.

Sposób wykonania:

 1. Ułóż  obie części robótki, które chcesz zszyć, obok siebie prawą stroną do góry, tak, by oczka brzegowe obu krawędzi przylegały do siebie.
 2. Przygotuj sobie nić o długości 2,5-krotnie większej, niż długość odcinka, który będziemy zszywać.
 3. Wbij igłę od spodu w pierwsze oczko „drabinki”, tuż za pierwszym oczkiem brzegowym i przeciągnij nitkę.
 4. Wbij teraz igłę od tyłu do przodu, w oczko na przeciwległym rogu robótki, przeciągnij nić.
 5. Wbij się igłą pomiędzy oczka na lewym brzegu, zaczynając od ostatniego oczka, z którego wychodzi nić tworząca szew i przeciągnij nić.
 6. Wbij się igłą pomiędzy oczka prawego brzegu, zaczynając od oczka, z którego wychodzi nić tworząca szew i przeciągnij nić.

Powtarzaj punkty 5 i 6, aż połączysz oba elementy.

2. Przy pomocy szydełka

ZOBACZ FILM

Sposób wykonania:

Ułóż obie zszywane części  równolegle względem siebie, lewą stroną na zewnątrz. Chwyć nić i rozpocznij łączenie oczek brzegowych od dołu do góry robótki. Pracuj według wzoru:

Krok 1. Przełóż szydełko przez pierwsze oczko brzegowe przodu i tyłu (oczka przylegają do siebie, jeśli równo ułożyłaś robótkę).

Krok 2. Zahacz nić roboczą szydełkiem i przeciągnij ją przez oba oczka. Zahacz ponownie nić roboczą i jeszcze raz przeciągnij ją przez oczko, które masz na szydełku.

Krok 3. Przełóż szydełko przez kolejne 2 oczka brzegowe (przód i tył swetra).

Krok 4. Zahacz szydełkiem nić roboczą i przeciągnij ją teraz przez oba oczka brzegowe, a następnie przez oczko, które znajduje się na szydełku. Na szydełku pozostanie tylko jedno oczko.

Powtarzaj kroki 3 i 4 tak długo, aż połączysz wszystkie oczka brzegowe.


Mam nadzieję, że chociaż trochę odczarowałam, a przynajmniej odrobinę przybliżyłam Ci temat zszywania robótki i może dzięki temu stanie się mniej straszny 🧶

Dodaj komentarz