Jeśli tak jak ja nie jesteś fanką zszywania poszczególnych części robótki, i na ogół decydujesz się na projekt robiony na drutach z żyłką metodą „na okrągło”, to na pewno wiesz, że czasem inaczej po prostu… nie da rady i tego nieszczęsnego zszywania nie unikniemy. Oczywiście nie odkryję Ameryki, jeśli powiem, że sposobów łączenia ze sobą fragmentów dzianiny jest pewnie tyle, ile dziewiarek. Ale przecież nie o to chodzi, by poznać je wszystkie – wystarczą dwa, za to sprawdzone. Jeśli przyjrzysz się dobrze poszczególnym częściom robótki, zwrócisz uwagę na to, że niektóre części będziemy łączyć szwem poziomym, na przykład zszywając ramiączka topu czy ramiona w swetrze, a niektóre pionowym, zszywając boki swetra czy rękawy wzdłuż bocznych krawędzi. W obu przypadkach możemy to zrobić za pomocą igły dziewiarskiej albo szydełka.
ŁĄCZENIE POSZCZEGÓLNYCH CZĘŚCI ROBÓTKI W POZIOMIE
W tej metodzie pracujemy na otwartych oczkach – zamykamy je, jednocześnie łącząc ze sobą obie części robótki.
1. Przy pomocy igły dziewiarskiej – szew dziewiarski
Sposób wykonania:
- Ułóż równolegle obie dzianiny, które będziesz ze sobą łączyć, tak, by spodnie strony dzianin były skierowane do siebie, a nić robocza, którą będziesz teraz przeciągać przez oczka, była z prawej strony robótki, na drucie który trzymasz dalej od siebie.
- Nić roboczą pozostaw takiej długości, by wystarczyła na połączenie wszystkich oczek (ja pozostawiam 3x długość łączonego fragmentu dzianiny). Jeśli robisz to pierwszy raz, zawsze bezpieczniej jest przygotować dłuższą nitkę, by w trakcie pracy nie trzeba było jej sztukować.
- Nawlecz nić na igłę dziewiarską i postępuj teraz według schematu:
Pierwszy drut (ten bliżej Ciebie):
KROK 1. Przeciągnij nić przez pierwsze oczko, znajdujące się na lewym drucie od przodu do tyłu i zdejmij to oczko z drutu.
KROK 2. Teraz przeciągnij nić przez drugie oczko, które masz na lewym drucie od tyłu do przodu.
Przełóż teraz nić do tyłu, prowadząc ją z prawej strony robótki (uważaj, aby nitka nie leżała na drutach, a przechodziła pod nimi z prawej strony) i przeciągaj nitkę przez oczka, które znajdują się na drugim drucie.
Drugi drut (ten dalej od Ciebie):
KROK 3. Przeciągnij nić przez pierwsze oczko, znajdujące się na lewym drucie od tyłu do przodu i zdejmij to oczko z drutu.
KROK 4. Teraz przeciągnij nić przez drugie oczko, które masz na lewym drucie. ale od przodu do tyłu.
Powtarzaj te cztery kroki, pracując raz na jednym, a raz na drugim drucie, tak długo, aż połączysz ze sobą wszystkie oczka.
2. Przy pomocy szydełka
Sposób wykonania:
Ustaw obie części robótki, znajdujące się na dwóch drutach równolegle względem siebie. Nić robocza znajduje się z prawej strony. Zamknij teraz oczka obu części, jednocześnie je łącząc.
Postępuj według wzoru:
Krok 1. Przełóż szydełko przez pierwsze oczko na drucie, który jest bliżej ciebie, a następnie przez pierwsze oczko na drugim drucie (dalej od Ciebie).
Krok 2. Zahacz nić roboczą i przeciągnij ją przez obydwa oczka. Na szydełku masz teraz jedno oczko.
Krok 3. Przełóż szydełko ponownie przez pierwsze oczko na drucie, który jest bliżej Ciebie, a następnie przez pierwsze oczko z drugiego drutu.
Krok 4. Zahacz nić roboczą i przeciągnij ją przez obydwa oczka, a następnie przez oczko, które masz na szydełku. Na szydełku pozostanie znowu tylko jedno oczko.
Powtórz teraz kroki 3 i 4 tyle razy, aż połączysz wszystkie oczka i na Twoim szydełku pozostanie tylko jedno oczko. Zahacz nić roboczą i przeciągnij ja jeszcze raz przez to ostatnie oczko, zaciągnij je mocno i utnij końcówkę.
ŁĄCZENIE POSZCZEGÓLNYCH CZĘŚCI ROBÓTKI W PIONIE – wzdłuż oczek brzegowych
Jeśli chcesz, żeby Twój sweter ładnie się prezentował z każdej strony, nie możesz zapomnieć o staranności wykonania na każdym etapie pracy. Czar pryśnie, gdy nawet najpiękniejszy sweter zszyjesz byle jak, a żadne zszycie nie uda się ładnie, jeśli brzeg robótki będzie nierówny i niestaranny. Aby uniknąć problemów, warto pamiętać o tym, by w każdym rzędzie pierwsze i ostatnie oczko przerabiać w taki sam sposób, na przykład:
- Pierwsze oczko zawsze przekładać na prawy drut bez przerabiania, wprowadzając w nie drut w taki sposób, jak do przerobienia na prawo,
- Ostatnie oczko zawsze przerabiać na lewo.
Dzięki temu powstały brzeg będzie równy, a oczka brzegowe ułożą się w charakterystyczny łańcuszek.
1. Przy pomocy igły dziewiarskiej – szew materacowy (tkany)
W tej metodzie zszywamy ze sobą elementy od dołu robótki do góry na prawej stronie, a nie, jak to zwykle bywa, na lewej.
Jak się więc za to zabrać? 🤔
Jeśli przyjrzysz się robótce nieco dokładniej pod światło, rozciągając dzianinę, to zobaczysz, że nitki pomiędzy oczkami układają się poprzecznie tworząc coś w rodzaju “drabinki”. W tej metodzie właśnie te drabinki, znajdujące się pomiędzy oczkiem brzegowym, a pierwszym oczkiem ściegu, będą nas szczególnie interesowały.
Sposób wykonania:
- Ułóż obie części robótki, które chcesz zszyć, obok siebie prawą stroną do góry, tak, by oczka brzegowe obu krawędzi przylegały do siebie.
- Przygotuj sobie nić o długości 2,5-krotnie większej, niż długość odcinka, który będziemy zszywać.
- Wbij igłę od spodu w pierwsze oczko „drabinki”, tuż za pierwszym oczkiem brzegowym i przeciągnij nitkę.
- Wbij teraz igłę od tyłu do przodu, w oczko na przeciwległym rogu robótki, przeciągnij nić.
- Wbij się igłą pomiędzy oczka na lewym brzegu, zaczynając od ostatniego oczka, z którego wychodzi nić tworząca szew i przeciągnij nić.
- Wbij się igłą pomiędzy oczka prawego brzegu, zaczynając od oczka, z którego wychodzi nić tworząca szew i przeciągnij nić.
Powtarzaj punkty 5 i 6, aż połączysz oba elementy.
2. Przy pomocy szydełka
Sposób wykonania:
Ułóż obie zszywane części równolegle względem siebie, lewą stroną na zewnątrz. Chwyć nić i rozpocznij łączenie oczek brzegowych od dołu do góry robótki. Pracuj według wzoru:
Krok 1. Przełóż szydełko przez pierwsze oczko brzegowe przodu i tyłu (oczka przylegają do siebie, jeśli równo ułożyłaś robótkę).
Krok 2. Zahacz nić roboczą szydełkiem i przeciągnij ją przez oba oczka. Zahacz ponownie nić roboczą i jeszcze raz przeciągnij ją przez oczko, które masz na szydełku.
Krok 3. Przełóż szydełko przez kolejne 2 oczka brzegowe (przód i tył swetra).
Krok 4. Zahacz szydełkiem nić roboczą i przeciągnij ją teraz przez oba oczka brzegowe, a następnie przez oczko, które znajduje się na szydełku. Na szydełku pozostanie tylko jedno oczko.
Powtarzaj kroki 3 i 4 tak długo, aż połączysz wszystkie oczka brzegowe.
Mam nadzieję, że chociaż trochę odczarowałam, a przynajmniej odrobinę przybliżyłam Ci temat zszywania robótki i może dzięki temu stanie się mniej straszny 🧶