You are currently viewing PORADNIK: podstawowe techniki robienia na drutach – czyli kurs nauki dziergania w pigułce

PORADNIK: podstawowe techniki robienia na drutach – czyli kurs nauki dziergania w pigułce

Jeśli przeczytałaś poprzedni artykuł z tej kategorii, to wiesz już, jak przygotować się do tego, by początki nauki robienia na drutach były dla Ciebie przyjemnością i prawdziwym relaksem, a nie przyprawiały o ból głowy. Pamiętaj – jeśli czegoś bardzo chcesz, to nie ma takiej przeszkody, której nie dasz rady pokonać! 😊 Robienie na drutach jest łatwiejsze, niż myślisz. Jasne, na początku wszystko wydaje się skomplikowane. Pierwsze robótki wcale nie będą tak idealne, jakbyś chciała, ale nie przejmuj się tym. Daj sobie trochę czasu, a efekty przyjdą prędzej niż myślisz. Pomogę Ci w tym! Przygotowałam kolejny wpis z cyklu PORADNIK i tym razem przybliżę Ci podstawowe techniki robienia na drutach. Pokażę Ci krok po kroku, jak sobie z tym poradzić. Do dzieła 😊

Podstawowe techniki robienia na drutach

Jeśli oglądasz filmiki na YouTube, na pewno zwróciłaś uwagę na różne sposoby nabierania i przerabiania oczek, a nawet trzymania drutów czy prowadzenia nici. Nie musisz znać ich wszystkich. W tym artykule postaram się omówić te podstawowe techniki, których powinnaś nauczyć się na początku. Dowiesz się więc:

  • jak nabierać oczka,
  • jak przerabiać oczka prawe i lewe,
  • jak dodawać i odejmować oczka,
  • jak zakończyć robótkę.

Nabieranie oczek

Jest wiele metod nabierania oczek. Ta najbardziej popularna, to metoda klasyczna lub kontynentalna. Dzięki niej brzeg robótki jest elastyczny, a zarazem ścisły. Oczka powinny być nabierane na drut dość ściśle, ale nie za bardzo. Jeśli boisz się, że brzeg Twojej robótki będzie zbyt ścisły, weź druty o rozmiar większe albo użyj dwóch drutów razem, a po nabraniu oczek jeden z nich wyciągnij. Pamiętaj, by odmierzyć taką ilość nici, by wystarczyło jej do nabrania wszystkich potrzebnych oczek. Jak to zrobić i jak nabrać oczka metodą kontynentalną dowiesz się z tego filmu.

Podstawowe oczka

podstawowe oczka

Świetnie! Nabrałaś na drut odpowiednią ilość oczek… i co dalej? Teraz możesz przystąpić do kolejnego etapu, czyli przerabiania oczek. Podstawowymi oczkami są oczka prawe i lewe. To na nich teraz skoncentruj swoją uwagę.

Oczka prawe:

  • Nitkę trzymaj z tyłu robótki. Prawy drut włóż w pierwsze oczko na lewym drucie od lewej strony,
  • Zahacz nitkę prawym drutem i przeciągnij ją przez oczko,
  • Przerobione oczko zsuń z lewego drutu,
  • Powtarzaj te kroki, aż wszystkie oczka z lewego drutu znajdą się na prawym drucie.

Oczka lewe:

  • Nitkę umieść z przodu robótki. Prawy drut włóż w pierwsze oczko na lewym drucie od prawej strony,
  • Owiń nić wokół prawego drutu  i przeciągnij pętelkę przez oczko,
  • Przerobione oczko zsuń z lewego drutu,
  • Powtarzaj te kroki aż wszystkie oczka z lewego drutu znajdą się na prawym drucie.

Tutorial jak przerabiać oczka prawe i lewe również znajdziesz na moim kanale na YouTube w serii Druty dla początkujących – to ten film.

Dodawanie i odejmowanie oczek

Pewnie domyślasz się już, że istnieje wiele sposobów, by dodać lub odjąć oczka.  Oto najprostsze z nich, a zarazem najczęściej stosowane.

Kiedy to robimy?

Zazwyczaj wtedy gdy chcemy zwiększyć lub zmniejszyć szerokość naszej robótki, ale również w celu uzyskania ciekawego efektu w ściegach ażurowych.

Dodawanie oczek na brzegu robótki

dodawanie oczek na brzegu robótki - podstawowe techniki robienia na drutach

To najprostsza metoda dodawania oczek, polegająca na tworzeniu pętelki na początku albo na końcu rzędu. Czynność tę wykonujemy wówczas, gdy chcemy zwiększyć szerokość dzianiny np. robiąc symetryczne elementy robótki takie jak rękawy do swetra czy plecy. Dodajemy wówczas oczka po obu stronach robótki. Nie zawsze jednak wykonywane elementy są symetryczne. Gdy wykonujemy poły rozpinanego swetra metodą „od góry”, z jednej strony musimy zrobić podkrój pod pachy, a z drugiej wycięcie pod szyję. Umiejętność dodawania oczek brzegowych na początku albo na końcu robótki staje się wówczas bardzo przydatna.

Filmik, na którym pokazuję tę metodę, znajdziesz tutaj.

Dodawanie oczek z nici poprzecznej (prawa strona robótki)

dodawanie oczek z nici poprzecznej (prawa strona robótki) - podstawowe techniki robienia na drutach

Oczka z nici poprzecznej możesz dodać w każdym miejscu, na dwa sposoby:

  1. Wkłuj lewy drut pod poprzeczną nitką idącą między oczkami od przodu do tyłu, przerób oczko na prawo przez nitkę znajdującą się z tyłu drutu. Powstałe oczko pochyla się (przekręca się) w lewą stronę,
  2. Wkłuj lewy drut pod poprzeczną nitką idącą między oczkami od tyłu do przodu, przerób oczko na prawo przez nitkę znajdującą się z przodu drutu. Powstałe oczko pochyla się (przekręca się) w prawą stronę.

Ja najczęściej wykorzystuję tę metodę przy robieniu swetra z okrągłym karczkiem lub rękawów reglanowych „od góry”. Zobaczysz ją w tym filmie.

Dodawanie oczek z narzutem

dodawanie oczek z narzutem - podstawowe techniki robienia na drutach

To prosta metoda dodawania jednego oczka, w której powstaje charakterystyczna dziurka.  Najczęściej wykorzystywana jest przy ażurowych ściegach.

Odejmowanie oczek przez przeciąganie (prawa strona robótki)

  • Przełóż oczko na prawy drut bez przerabiania (nitka z tyłu robótki), a następnie przerób kolejne oczko na prawo,
  • Przełożone oczko zahacz lewym drutem i przeciągnij je nad oczkiem przerobionym.

Odejmowanie oczek przez przeciąganie (lewa strona robótki)

  • Przełóż oczko na prawy drut bez przerabiania (nitka z przodu robótki), a następnie przerób kolejne oczko na lewo,
  • Przełożone oczko zahacz lewym drutem od tyłu i przeciągnij je nad oczkiem przerobionym.

Tutaj znajdziesz filmik, pokazujący odejmowanie oczek przez przeciąganie.

Przerabianie dwóch oczek razem

Ten sposób odejmowania oczek polega na wsunięciu prawego drutu nie w jedno oczko, lecz w dwa oczka na raz i przerobieniu ich jak jednego. W rzędach prawych wkładaj drut i przerabiaj oczka jak podczas wykonywania zwykłego pojedynczego oczka prawego, w lewych jak podczas wykonywania oczka lewego.

Tutaj obejrzysz metodę przerabiania razem dwóch oczek prawych, a tu przerabiania razem dwóch oczek lewych.

Zamykanie oczek

zamykanie oczek - podstawowe techniki robienia na drutach

Najprostszym sposobem zamykania oczek jest tzw. łańcuszkowe zamykanie oczek. O szczegółach jak to zrobić, przeczytasz w tym artykule.

Na początek to w zupełności wystarczy. Kiedy opanujesz podstawowe techniki robienia na drutach, możesz przejść do kolejnej lekcji – czyli nauki prostych ściegów… i właśnie o tym przeczytasz w kolejnym artykule! 😊

Dodaj komentarz