You are currently viewing 5 prostych i sprawdzonych sposobów na zamykanie oczek

5 prostych i sprawdzonych sposobów na zamykanie oczek

Jednym z najważniejszych etapów pracy nad robótką jest zamykanie oczek. Dlaczego? Można powiedzieć, że jest to takie postawienie przysłowiowej „kropki nad i”. Wierzcie mi lub nie, ale ma ono bardzo duży wpływ na wygląd całej robótki. Możesz włożyć masę pracy i serca w realizację projektu, ale kiedy brzeg robótki jest zbyt sztywny tam, gdzie powinien być elastyczny, albo odwrotnie – zbyt rozciągliwy, gdy powinien trzymać krawędź, cały czar pryska… Jak do tego nie dopuścić?

Sposobów zamykania oczek jest wiele. Ale spokojnie, nie musisz od razu umieć wszystkich. W tym artykule chciałabym Ci pokazać 5 prostych i sprawdzonych sposobów, które sama wykorzystuję w swoich robótkach. Nauczysz się, jak zamknąć oczka w sposób mniej lub bardziej elastyczny, w zależności od tego, czego wymaga konkretny projekt.

Łańcuszkowe zamykanie oczek

To chyba najprostszy i najpopularniejszy, a zarazem najmniej elastyczny sposób. Zwykle to od niego zaczynamy naszą przygodę z dziewiarstwem.

Jak to zrobić?

Pierwsze oczko przełóż na prawy drut bez przerobienia, kolejne przerób na prawo, a następnie lewym drutem przeciągnij nad nim pierwsze oczko.

*Na prawym drucie masz teraz jedno oczko, na lewym resztę robótki. Przerób na prawo kolejne oczko (na prawym drucie są teraz 2 oczka), lewym drutem przeciągnij w lewą stronę pierwsze oczko nad drugim. Gotowe! Znowu na prawym drucie masz jedno oczko.*

Powtarzaj fragment od * do * aż pozostanie ostatnie oczko. Zdejmij je z drutu, przeciągnij przez nie końcówkę nitki i zaciągnij, zabezpieczając oczko przed pruciem, schowaj nitkę.

Półelastyczne zamykanie oczek

półelastyczne zamykanie oczek

Ten sposób będzie idealny w przypadku takich projektów, które trzeba mocniej rozciągnąć i zblokować, jak np. chusty.

Jak to zrobić?

Przełóż pierwsze oczko na prawy drut bez przerabiania. Weź narzut i przerób kolejne oczko tak jak schodzi z drutu (na prawym drucie masz teraz 3 oczka). Lewym drutem wejdź w dwa pierwsze oczka na prawym drucie od lewej strony robótki i przeciągnij je nad trzecim oczkiem (masz teraz jedno oczko na prawym drucie).

*Weź narzut i kolejne oczko przerób tak jak schodzi z drutu (na prawym drucie są teraz 3 oczka). Lewym drutem wejdź w dwa pierwsze oczka na prawym drucie od lewej strony robótki i przeciągnij je nad trzecim oczkiem (masz teraz jedno oczko na prawym drucie).*

Powtarzaj fragment od * do * aż do końca rządka. Ostatnie oczko zabezpiecz przed pruciem i schowaj nitkę.

Elastyczne zamykanie oczek igłą w ściągaczu klasycznym 1/1

Elastyczne zamykanie oczek igłą w ściągaczu klasycznym 1/1

Jeśli robisz sweter metodą „od góry” i musisz zakończyć dół robótki elastycznie, to właśnie ten sposób będzie najlepszy. Zrobisz to w 3 prostych krokach. Dodatkowo potrzebna będzie Ci igła dziewiarska. Ten sposób omawiam i prezentuję również w wersji wideo TUTAJ.

Jak to zrobić?

Wejdź w pierwsze oczko na drucie (a jeśli drugie oczko jest prawe, to w oba oczka) od prawej strony robótki. Zdejmij oczka z drutu i  zaciągnij nitkę.

Krok 1:

Teraz na lewym drucie masz lewe oczko. Wejdź w nie od lewej strony robótki (za oczkiem) i przeciągnij nitkę – nie zdejmuj tego oczka.

Krok 2:

Teraz wejdź w sąsiednie prawe oczko z prawej strony (zwróć uwagę, że to oczko jest już zdjęte z drutu), zahaczając o jego lewe ramię, a następnie w sąsiednie prawe oczko po lewej stronie, zahaczając o jego prawe ramię (oczka cały czas pozostają na lewym drucie). Przeciągnij teraz nitkę przez te dwa prawe oczka, zaciągnij nitkę bez zdejmowania oczek z drutu.

Krok 3:

Wejdź teraz igłą w pierwsze oczko na lewym drucie (lewe oczko) od prawej strony robótki, przeciągnij nitkę, zdejmij dwa oczka z lewego drutu i delikatnie zaciągnij nitkę. Powtarzaj Kroki 1-3 aż do zamknięcia wszystkich oczek. Zabezpiecz nitkę.

Elastyczne zamykanie oczek igłą w ściągaczu klasycznym 2/2

Jeśli Twoje dzieło wieńczy ściągacz podwójny (2/2) i chcesz zakończyć robótkę w sposób elastyczny, zrobisz to w sposób równie prosty. Tutaj też zastosujemy metodę 3 kroków. Tym razem oprócz igły dziewiarskiej, przyda Ci się jeszcze agrafka. Filmik, w którym pokazuję tę metodę, znajdziesz TUTAJ.

Jak to zrobić?

Przerób 3 pierwsze oczka tak, jak schodzą z drutu (ja pierwsze oczko przekładam bez przerabiania, a potem prawe na prawo, lewe na lewo).

*Przerób dwa kolejne oczka krzyżując je tak, by prawe oczko było z przodu, a kolejne 2 oczka przerób tak jak schodzą z drutu.*

Powtarzaj fragment od * do * aż do końca rzędu. Odwróć robótkę na drugą stronę i postępuj dokładnie tak samo jak przy ściągaczu 1/1, czyli wejdź w pierwsze oczko na drucie (a jeśli drugie oczko jest prawe, to w oba oczka) od prawej strony robótki. Zdejmij oczka z drutu i  zaciągnij nitkę.

Krok 1:

Teraz na lewym drucie masz lewe oczko. Wejdź w nie od lewej strony robótki (za oczkiem) i przeciągnij nitkę – nie zdejmuj tego oczka.

Krok 2:

Teraz wejdź w sąsiednie prawe oczko z prawej strony  (zwróć uwagę, że to oczko jest już zdjęte z drutu), zahaczając o jego lewe ramię, a następnie w sąsiednie prawe oczko po lewej stronie, zahaczając o jego prawe ramię (oczka cały czas pozostają na lewym drucie). Przeciągnij teraz nitkę przez te dwa prawe oczka, zaciągnij nitkę bez zdejmowania oczek z drutu.

Krok 3:

Wejdź teraz igłą w pierwsze oczko na lewym drucie (lewe oczko) od prawej strony robótki, przeciągnij nitkę, zdejmij dwa oczka z lewego drutu i delikatnie zaciągnij nitkę.

Powtarzaj Kroki 1-3 aż do zamknięcia wszystkich oczek. Zabezpiecz nitkę.

Zamykanie oczek techniką i-cord

Zamykanie oczek techniką i-cord

Sposób bardzo estetyczny, dający rozciągliwy brzeg, mój ulubiony 😉 Przy okazji powstaje charakterystyczny rulonik wzdłuż zamykanej krawędzi. Ten sposób przyda Ci się przy realizacji takich projektów, jak kocyki, kardigany czy swetry, czyli wszędzie tam, gdzie brzeg musi być wyjątkowo równy. Na temat tego sposobu również nagrałam tutorial, który znajdziesz TUTAJ.

Jak to zrobić?

Nabierz na lewy drut 3 dodatkowe oczka (np. metodą pętelki) i przerób na prawo 2 pierwsze oczka (wchodzisz w oczka od lewej strony). Trzecie oczko dodatkowe przerób razem z pierwszym oczkiem Twojej robótki (z lewego druta), również na prawo, ale wchodząc w oczka od prawej strony.  

*Na prawym drucie masz teraz 3 oczka, a na lewym resztę robótki.  Przekładasz te 3 oczka z powrotem na lewy drut i przerabiasz tak samo jak wcześniej, czyli 2 oczka na prawo (wchodząc w oczko od lewej strony) i trzecie oczko przełożone z pierwszym oczkiem z Twojej robótki razem na prawo, wchodząc w oczka od prawej strony*.

Powtarzaj fragment od * do *, aż zostaną Ci jedynie 3 oczka na prawym drucie. Przełóż je ponownie na lewy drut i przerób 1 oczko na prawo (od lewej strony), 2 oczka razem na prawo (od prawej strony). Masz teraz na prawym drucie 2 oczka, przełóż oczko z prawej strony nad tym z lewej, zdejmując je jednocześnie z druta. Ostatnie oczko zabezpiecz przed pruciem i schowaj nitkę.

***

Mam nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Ci opanować sztukę zamykania oczek. Dzięki temu każdy Twój projekt będzie dopracowany w najdrobniejszych szczegółach i spełni wszystkie Twoje oczekiwania 😊

Dodaj komentarz