You are currently viewing PORADNIK: jak zrobić szalik na drutach?

PORADNIK: jak zrobić szalik na drutach?

Życie w czasie pandemii nabrało zupełnie innego wymiaru. Pozbawieni możliwości wyjścia do kina, teatru czy restauracji, cotygodniowe wyjście na zakupy zaczynamy postrzegać w kategoriach atrakcji. Spotkanie z przyjaciółmi przy butelce wina naraża nas na nieplanowane  spotkanie z wirusem. To budzi całkiem spore obawy, w związku z czym rezygnujemy z małych przyjemności i siłą rzeczy więcej czasu spędzamy w domu. Aby wypełnić wolne chwile podczas kolejnego lockdownu, których nagle mamy całkiem sporo, szukamy dodatkowych aktywności. Wśród nich bezsprzecznie królują wszelkiego rodzaju DIY – z angielskiego do it yourself, czyli po prostu zrób to sama. Dlatego dziś pokażę Ci, jak w prosty sposób zrobić swój własny szalik na drutach.

Modne hobby

Okazuje się, że w czasie lockdownu, to właśnie robienie na drutach stało się ulubionym zajęciem, także wśród hollywoodzkich gwiazd. Hasztag #knitting należy do jednego z najczęściej używanych na Instagramie. Dlaczego? Powodów jest kilka. Z jednej strony to moda na wydziergane szale, czapki, poncza czy swetry, które rozgościły się na wybiegach wielu topowych projektantów mody i wygląda na to, że pozostaną z nami na dłużej. Z drugiej strony robienie na drutach jest czynnością wymagającą skupienia i, jak twierdzą zgodnie eksperci, redukuje stres. Tę formę walki ze stresem poleca sama Meryl Streep 😊 Czemu więc nie zafundować sobie takiej „terapii”? Samodzielne zrobienie szalika na drutach na pewno dostarczy Ci wiele frajdy i satysfakcji.

Zaczynamy!

Wiesz już, jak przygotować się do tego, by nauka robienia na drutach był przyjemnością, opanowałaś podstawowe techniki dziewiarskie, takie jak nabieranie oczek, przerabianie oczek prawych i lewych oraz zamykanie oczek. Poznałaś też podstawowe ściegi na drutach, które są kombinacją oczek prawych i lewych. Dziś zrobisz kolejny krok – zrealizujesz swój pierwszy projekt – szalik.

Co będzie potrzebne do zrobienia szalika?

Włóczka DROPS SNOW, nożyczki, igła dziewiarska, druty proste - potrzebne do zrobienia szalika na drutach.

Przygotuj sobie:

włóczkę – 300g włóczki Alpine Alpaca YarnArt (2 motki po 150g) lub 300g (6 motków) wełny Drops Snow,

druty – odpowiedni rozmiar dostosowany do włóczki, w omawianym projekcie sugeruję 9 mm,

dodatkowe akcesoria – nożyczki, igłę dziewiarską lub szydełko.

Szalik będziemy robić ściegiem „podwójny ryż”.

Możesz wybrać dowolną włóczkę, pamiętaj jednak by dobrać do niej odpowiednie druty, najlepiej te, które poleca producent.

Szalik krok po kroku

25 oczek nabranych na drut - jak zrobić szalik na drutach.
  • Przerabiaj oczka według następującego schematu:

Rząd 1. Pierwsze oczko przełóż bez przerobienia (oczko brzegowe), a następnie przerabiaj *1 oczko prawe, 1 oczko lewe*, powtarzaj przerabianie oczek od * do * aż do ostatniego oczka, ostatnie oczko (brzegowe) przerób na prawo.

Rząd 2. Pierwsze oczko przełóż bez przerobienia (oczko brzegowe), a następnie przerabiaj *1 oczko lewe, 1 oczko prawe*, powtarzaj przerabianie oczek od * do * aż do ostatniego oczka, ostatnie oczko (brzegowe) przerób na prawo.

Rząd 3. Przerabiaj jak rząd 2

Rząd 4. Przerabiaj jak rząd 1.

Powtarzaj rzędy od 1 do 4, aż do momentu, kiedy Twój szalik osiągnie pożądaną długość.

Szalik robiony ściegiem podwójny ryż.
Ścieg "podwójny ryż" z bliska.

***

Gotowe, gratulacje! Właśnie zrobiłaś swój pierwszy szalik i musisz przyznać, że wcale nie było tak trudno 😊 Jeżeli zechcesz podjąć się tego zadania, wrzuć zdjęcie swojego szalika na Instagrama i oznacz mnie na nim (@manufakturarebecadelana) – z wielką przyjemnością opublikuję zdjęcia Waszych szalików na swoich instastories 😉

Dodaj komentarz