You are currently viewing Rzędy skrócone – kształtowanie dekoltu w swetrze robionym od góry

Rzędy skrócone – kształtowanie dekoltu w swetrze robionym od góry

Jednym z ważniejszych etapów przy wykonywaniu swetra na drutach, jest kształtowanie dekoltu. Niewątpliwie przydadzą się do tego rzędy skrócone i umiejętność przerabiania nimi robótki. Niezależnie od tego, czy sweter robimy metodą od dołu, czy od góry, chcemy, by dekolt dobrze się prezentował i właśnie temu zagadnieniu dziś się bliżej przyjrzymy. Pokażę Wam mój niezawodny sposób na ładny dekolt w swetrze robionym od góry (czyli klasyczny reglan).

Co to właściwie są rzędy skrócone i jak mogą ułatwić kształtowanie dekoltu?

Już sama nazwa sugeruje nam, że są to rzędy niepełne, nieprzerabiane do końca. W praktyce wygląda to tak, że przerabiamy naszą robótkę do wybranego oczka, a następnie odwracamy robótkę na drugą stronę, ponownie przerabiamy oczka do kolejnego wybranego oczka, odwracamy robótkę i tak dalej…

Rzędy skrócone robimy wówczas, gdy chcemy „podnieść” fragment robótki.  Gdy robimy dekolt,  zwykle chcemy, żeby z przodu był „głębszy”. Z tyłu dodajemy więc kilka dodatkowych rzędów, by wypadał nieco wyżej.

Proste? Nawet bardzo. Więc gdzie tkwi kłopot? Jak to zwykle bywa, diabeł tkwi w szczegółach 😊 Okazuje się, że gdy tak zwyczajnie obrócimy robótkę i będziemy przerabiać oczka na naszym dekolcie w miejscach „obrotu” pojawią się „dziurki”, które zepsują nam nieco cały efekt.

Rzędy skrócone - kształtowanie dekoltu w swetrze robionym od góry

Jak więc zamaskować powstające dziurki?

W sposobie, który wykorzystuję, istotne jest odpowiednie przerobienie (a właściwie przełożenie bez przerabiania) pierwszego oczka po odwróceniu robótki na drugą stronę. Różni się to nieco na prawej i lewej stronie robótki.

  • Gdy po odwróceniu masz robótkę na lewej stronie:

– przełóż pierwsze oczko z lewego drutu na prawy (bez przerabiania),

– chwyć za nitkę, którą przerabiasz oczka, przeciągnij ją do tyłu nad prawym drutem i mocno pociągnij – „wyciągniesz” w ten sposób dodatkowe oczko połączone z przełożonym oczkiem (pamiętaj by po odwróceniu robótki na prawą stronę te dwa połączone oczka przerobić razem na prawo),

– przerób oczka na lewo do kolejnego wybranego oczka i odwróć robótkę.

  • Gdy po odwróceniu masz robótkę na prawej stronie:

– chwyć za nitkę, którą przerabiasz oczka i narzuć ją na prawy drut,

– pierwsze oczko przełóż na prawy drut bez przerobienia, a następnie narzuconą nitkę mocno pociągnij do tyłu, „wyciągając” na drut dwa oczka (wyciągnięte z tego jednego przełożonego oczka), pozostałe oczka przerób na prawo do kolejnego wybranego oczka, odwróć robótkę i wykonaj kolejny rząd skrócony.

Jeśli dobrze przerobisz swoje oczka, Twoje rzędy skrócone powinny wyglądać tak, jak na poniższym zdjęciu.

Jak powinny wyglądać rzędy skrócone

Jeśli już wiesz, jak przerabiać oczka po odwróceniu robótki, możesz śmiało przystąpić do zrobienia swetra z dekoltem.  Jeśli nie wiesz, jak rozplanować oczka w Twoim dekolcie, skorzystaj z poniższego schematu. Patrząc na schemat, zwróć uwagę, gdzie jest przód, a gdzie tył robótki. Schemat pokazuje ułożenie oczek tak, jakbyś zaglądała w dekolt od spodu robótki, a nie patrzyła na niego z góry.

Pełną instrukcję, jak zrobić dekolt w klasycznym reglanie robionym od góry znajdziesz TUTAJ.

Gdzie jeszcze przerabiamy rzędy skrócone?

Oczywiście, kształtowanie dekoltu nie jest jedyną sytuacją, gdzie wykorzystamy rzędy skrócone. Przydadzą nam się także do ukształtowania rękawa, pięty w skarpetkach czy zrobienia zaszewek.

***

Mam nadzieję, że ten artykuł sprawi, że rzędy skrócone i kształtowanie dekoltu za ich pomocą nie będą już dla Was stanowiły żadnej trudności. Temat następnego wpisu niech na razie pozostanie niespodzianką… A jeżeli chcecie otrzymywać mailowe powiadomienie, kiedy kolejny artykuł pojawi się na blogu, koniecznie zapiszcie się do newslettera! 😊

Ten post ma 3 komentarzy

  1. Melania

    Bardzo fajnie obrazowo przekazane. Od niedawna zaczełam robić swetr do góry.Dzięki Pozdrawiam

  2. Ewa

    Dzdb, bardzo przydatne, klarownie przekazane informacje. Dziękuję

  3. Ewa

    Super wytłumaczenie pozdrawiam Ewa

Dodaj komentarz