You are currently viewing PORADNIK: podstawowe ściegi na drutach

PORADNIK: podstawowe ściegi na drutach

Jak to się mówi, pierwsze koty za płoty! 😊 Masz już druty i włóczkę odpowiednią do nauki, a także potrafisz nabrać oczka i przerobić oczko prawe i lewe. Możesz zatem zrobić kolejny krok, czyli poznać podstawowe ściegi na drutach, które będą kombinacją oczek prawych i lewych. Pozwól więc, że Ci przedstawię:

  • Ścieg francuski,
  • Ścieg dżersejowy – pończoszniczy prawy i lewy,
  • Ściągacz pojedynczy i podwójny,
  • Ryż pojedynczy i podwójny.

Niektóre z tych ściegów są dwustronne, czyli robótka identycznie wygląda z jednej i z drugiej strony, a niektóre jednostronne, czyli wierzchnia strona różni się od spodniej. Te podstawowe ściegi na drutach pozwolą Ci zrealizować Twój pierwszy projekt. A więc druty w dłoń i zaczynamy!

Ścieg francuski

ścieg francuski

To zdecydowanie najprostszy ścieg na drutach, z tego względu, że wszystkie oczka przerabiasz tak samo, czyli na prawo. Ścieg jest dwustronny, czyli niezależnie od tego, którą stronę robótki oglądasz – wyglądają one identycznie.

Ścieg francuski krok po kroku

Nabierz na drut odpowiednią liczbę oczek.

Rząd 1. Pierwsze oczko przełóż bez przerabiania (to będzie oczko brzegowe), kolejne oczka przerób na prawo i ostatnie oczko (to będzie oczko brzegowe z drugiej strony) również przerób na prawo.

Rząd 2. i wszystkie kolejne. Oczka przerabiaj tak samo jak w rzędzie pierwszym.

Ścieg dżersejowy – pończoszniczy

ścieg dżersejowy - pończoszniczy

To ścieg jednostronny, czyli inaczej wygląda po obu stronach robótki. Jeśli się dokładnie przyjrzysz to zauważysz, że po jednej stronie robótki widoczne są tylko oczka prawe, a po drugiej tylko oczka lewe.

Dżersej krok po kroku

Nabierz na drut odpowiednią ilość oczek.

Rząd 1. Pierwsze oczko przełóż bez przerabiania (to będzie oczko brzegowe), kolejne oczka przerób na prawo i ostatnie oczko przerób również na prawo (to będzie oczko brzegowe z drugiej strony).

Rząd. 2 Przełóż pierwsze oczko bez przerabiania, kolejne oczka przerób na lewo i ostatnie oczko przerób na prawo (to będzie oczko brzegowe).

Powtarzaj na przemian rząd 1 i 2. W zależności od tego, którą stronę chcesz mieć na wierzchu (oczka prawe czy oczka lewe), będziesz określała ścieg jako dżersej prawy albo lewy. Oba ściegi robi się identycznie, a jedyną różnicą jest to, że dżersej prawy rozpoczyna się od przerobienia rzędu 1. oczkami prawymi a rzędu 2. oczkami lewymi i powtarza się je na przemian. Dżersej lewy odwrotnie – rozpoczyna się rzędem oczek lewych, rząd drugi przerabia oczkami prawymi i powtarza te 2 rzędy na przemian.

Ściągacz

ściągacz

To elastyczny ścieg, który zastosujesz najczęściej do wykonania brzegu robótki. Ściągaczem wykończysz dół swetra i rękawy, a także stworzysz plisy, golfy czy kołnierze.

W zależności od konfiguracji oczek, może być ściągacz pojedynczy, podwójny, ukośny, ściągacz francuski, ukośny francuski… Jednak najczęściej spotykane i najłatwiejsze są dwa pierwsze.

Ściągacz krok po kroku

Pojedynczy

ściągacz pojedynczy

Nabierz liczbę oczek podzielną przez 2+1.

Rząd 1. Przełóż pierwsze oczko bez przerabiania (to będzie oczko brzegowe), a następnie przerabiaj *1 oczko prawe, 1 oczko lewe*. Powtarzaj przerabianie oczek od * do * aż do ostatniego oczka, ostatnie oczko (oczko brzegowe) przerób na prawo.

Rząd 2. Pierwsze oczko przełóż bez przerabiania (oczko brzegowe), a następnie przerabiaj oczka tak jak schodzą z drutu *1 oczko lewe (tam gdzie na drucie widzisz oczko lewe), 1 oczko prawe (tam gdzie na drucie widzisz oczko prawe)*. Powtarzaj przerabianie oczek od * do * aż do ostatniego oczka, ostatnie oczko (oczko brzegowe) przerób na prawo.

Powtarzaj rzędy 1 i 2.

Podwójny

ściągacz podwójny

Nabierz liczbę oczek podzielną przez 4.

Rząd 1. Przełóż pierwsze oczko bez przerobienia (oczko brzegowe), a następnie przerabiaj *2 oczka lewe, 2 oczka prawe*. Powtarzaj przerabianie oczek od * do * aż do ostatniego oczka, ostatnie oczko (brzegowe) przerób na prawo.

Rząd 2. Przełóż pierwsze oczko bez przerobienia (oczko brzegowe), a następnie przerabiaj oczka tak jak schodzą z drutu *2 oczka prawe (tam gdzie na drucie widzisz oczka prawe), 2 oczka lewe (tam gdzie na drucie widzisz oczka lewe)*. Powtarzaj przerabianie oczek od * do * aż do ostatniego oczka, ostatnie oczko (brzegowe) przerób na prawo.

Powtarzaj rzędy 1 i 2.

Ryż

Ścieg dwustronny, często spotykany w szalikach i opaskach.

Ryż krok po kroku

Pojedynczy

ścieg ryżowy pojedynczy

Nabierz liczbę oczek podzielną przez 2+1.

Rząd 1. Pierwsze oczko przełóż bez przerobienia (oczko brzegowe), a następnie przerabiaj *1 oczko prawe, 1 oczko lewe*. Powtarzaj przerabianie oczek od * do * aż do ostatniego oczka, ostatnie oczko (brzegowe) przerób na prawo.

Powtarzaj ten rząd.

Podwójny

ścieg ryżowy podwójny

Nabierz liczbę oczek podzielną przez 2+1.

Rząd 1. Pierwsze oczko przełóż bez przerobienia (oczko brzegowe), a następnie przerabiaj *1 oczko prawe, 1 oczko lewe*. Powtarzaj przerabianie oczek od * do * aż do ostatniego oczka, ostatnie oczko (brzegowe) przerób na prawo.

Rząd 2. Pierwsze oczko przełóż bez przerobienia (oczko brzegowe), a następnie przerabiaj *1 oczko lewe, 1 oczko prawe*. Powtarzaj przerabianie oczek od * do * aż do ostatniego oczka, ostatnie oczko (brzegowe) przerób na prawo.

Rząd 3. Przerabiaj jak rząd 2.

Rząd 4. Przerabiaj jak rząd 1.

Powtarzaj rzędy od 1 do 4.

***

Gotowe! Uzbrojona w takie umiejętności, jak podstawowe ściegi na drutach, możesz pomyśleć o realizacji swojego pierwszego projektu. Pomysł na pierwszą robótkę podsunę Ci w następnym wpisie 😉

Dodaj komentarz